Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 143 людини

Яку відповідальність несуть батьки за неналежну поведінку дітей в закладі освіти?

Дата: 7 квітня о 12:46, Оновлено 7 квітня о 13:02
25 переглядів

Відповідно до частини 3 статті 55 Закону України «Про освіту», батьки здобувачів освіти зобов’язані:

  • виховувати у дітей повагу до гідності, прав, свобод і законних інтересів людини, дотримання законів та етичних норм, а також відповідальне ставлення до власного здоров’я, здоров’я оточуючих і довкілля;
  • сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню нею передбачених програмою результатів навчання;
  • поважати гідність, права, свободи і законні інтереси дитини та інших учасників освітнього процесу;
  • дбати про фізичне і психічне здоров’я дитини, сприяти розвитку її здібностей, формувати навички здорового способу життя;
  • формувати у дитини культуру діалогу, взаєморозуміння, мирного співіснування та толерантності до представників різних етнічних, національних, релігійних груп та соціальних верств.

Відповідно до частини 3 статті 53 Закону України «Про освіту», здобувачі освіти зобов’язані:

  • виконувати вимоги освітньої програми, дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених освітнім стандартом;
  • поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу;
  • відповідально ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих та довкілля;
  • дотримуватися правил внутрішнього розпорядку закладу освіти;
  • повідомляти адміністрацію закладу про випадки насильства або жорстокого поводження з дітьми та іншими учасниками освітнього процесу.

Законодавством України передбачено, що батьки, які  ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею  повної загальної середньої освіти  позбавляються  батьківських прав (пункт 2 частини 1 статті 164 Сімейного кодексу України).

Верховний Суд України у постанові від 30.03.2007 № 3 роз’яснив, що ухилення батьків від виконання своїх обов'язків може мати місце у разі, якщо вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечують належного харчування, медичного догляду, не спілкуються з дитиною в необхідному обсязі, не створюють умов для отримання освіти тощо. При цьому відповідальність настає лише за умови  винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

Відповідальність за порушення правил внутрішнього розпорядку закладу освіти:

  • Адміністративна відповідальність в Україні настає з 16 років (стаття 12 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Однак невиконання учнем освітньої програми чи порушення правил внутрішнього розпорядку не є адміністративним правопорушенням.
  • За пропуски занять без поважних причин протягом 10 робочих днів підряд батьки можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.
  • Батьки також можуть нести відповідальність за вчинення дитиною булінгу.
  • Здобувачі освіти, які досягли 16 річного віку  також несуть адміністативну відповідальність у вигляді громадських робіт за вчинення булінгу.

Коли дитина порушує правила поведінки

Щодо випадків, коли дитина свідомо порушує правила поведінки в закладі освіти, не виконує освітньої програми, зневажливо ставиться до однолітків та педагогів:

  • Верховний Суд України зазначає, що відповідальність батьків настає лише за умови їхньої винної поведінки та свідомого нехтування батьківськими обов’язками.
  • Заклад освіти має право провести профілактичну бесіду з батьками, а також повідомити соціальні служби про факти неналежного виконання батьками своїх обов’язків.

Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 184  Кодексу України про адміністративні правопорушення). Це від 850 грн до 1700 грн.

Це означає, що відповідальність за порушення, передбачене цією статтею, може настати в трьох випадках:

  1. Якщо батьки або опікуни не виконують свої обов’язки щодо забезпечення належних умов для життя, навчання та виховання дитини. Наприклад, якщо вони не дбають про харчування, житло, медичний догляд або не сприяють навчанню дитини.
  2. Якщо підліток віком від 14 до 16 років вчинив адміністративне правопорушення, тобто порушив закон так, що це тягне адміністративну відповідальність (наприклад, дрібне хуліганство чи куріння в громадському місці). У такому разі відповідати за це можуть його батьки.
  3. Якщо підліток вчинив злочин, але ще не досяг віку кримінальної відповідальності (в Україні це зазвичай 16 років, а за деякі злочини – 14 років). У такому разі відповідальність за його вчинок можуть нести батьки або опікуни.
  4. Зауважувати учням щодо неналежної поведінки.

Таким чином, закон покладає на дорослих відповідальність за дії їхніх дітей, якщо вони не виховують їх належним чином або не забезпечують умови, які допоможуть їм не порушувати закон. Однак Кодекс України про адміністративні правопорушення не передбачає відповідальності батьків за невиконання їхніми дітьми вимог освітньої програми, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти та інших положень нормативно-правових актів, що регулюють освітній процес.

Учителі мають права при порушенні учнями дисципліни:

Згідно з законодавством України та внутрішніми правилами навчальних закладів, вчителі можуть:

  • викликати батьків для проведення з ними роз’яснювальних бесід;
  • інформувати адміністрацію закладу про порушення;
  • застосовувати заходи педагогічного впливу, наприклад, тимчасово позбавити певних привілеїв у закладі освіти. Такі дії мають регламентуватися правилами внутрішнього  розпорядку;
  • звертатися до соціальних служб або поліції, якщо поведінка учня загрожує іншим;
  • фіксувати порушення шляхом написання доповідних на ім’я керівництва та шляхом повідомлення про факти негативної поведінки батькам.

Вчитель зобов’язаний фіксувати факти порушення учнями дисципліни з метою зібрання доказів  належного виконання своїх трудових обов’язків, вжиття заходів виховного впливу, а також для встановлення або спростування фактів булінгу відповідно до чинного законодавства.

Враховуючи викладене, для забезпечення належного виконання обов’язків як учнями, так і їхніми батьками, доцільним є належне законодавче врегулювання відповідальності батьків за порушення правил внутрішнього розпорядку закладу освіти та інших нормативних актів України.

Матеріал підготувала Лілія Орел, освітня юристка та психологиня

https://vseosvita.ua/c/news/post/108787

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.